Vzhledem k situaci na hypotečním trhu a zvyšování hranice po schválení hypotéky, je spousta lidí nucená zůstat v nájmu a nebo do něj jít. V důsledku toho se předpokládá, že cena nájemného poroste, aby kompenzovala ztráty způsobené inflací a neefektivní možností včas stavět nové nemovitosti určené na pronájem.
I přes nepříznivé vyhlídky v podobě zdražování bydlení, je dobré vědět, kde můžete případně ušetřit na nákladech za bydlení v nájmu.
Dnes již takzvaná „okřídlená“ rada je, pořídit si všude místo klasických žárovek a zářivek světla typu LED, které jsou sice na pořizovací cenu většinou nákladnější ale mnohem úspornější. Když je pak rozšíříte i o pohybové senzory, které budou světlo zapínat a vypínat ve chvíli, kdy to je potřeba, tak to opět sníží významně náklady na elektřinu a přidá Vám to pocit komfortu, že nemusíte pořád „hlídat světla“.
To samé platí pro šetřící kohoutky a sprchové hlavice, které můžou ušetřit až 50% stáčené vody. Další dobrou volbou je rychlá sprcha místo vany, která sníží spotřebu vody až o 2/3. Stejně tak se sprchujte alá sprcha na koupališti. Namočit, namydlit, spláchnout a při mydlení mějte vodu vypnutou a hned máte na spotřebě vody o 1/3 míň.
Určitě také pořiďte domů termostat (a ideálně i termostatické hlavice), který bude držet teplotu na konkrétní hodnotě, kterou ideálně nastavte tak o stupeň níže než je pro Vás „příjemné teplo“ a ten stupeň nahraďte teplejší oblečením na doma. Jen tohle Vám dokáže snížit náklady na topení o 30%. Na noc pak nepřetápějte a raději se více zakryjte a v místnostech kam večer vůbec nechodíte, stáhněte termostat na udržovací teplotu kolem 18ti stupňů.
Jednou z praxí v nájemních domech je, rozúčtování energií poměrově mezi všechny nájemníky, takže i když se snažíte šetřit každou korunu a topit na ideálních 21° a naopak netopit víc než je nutné v době, kdy doma nejste, tak stejně nakonec zaplatíte topení za sousedy, kteří si vytápí na 25° protože jinak by jim umrznula jejich milovaná kočka Sphynx.
Pokud máte babičku nebo dědečka, staré rodiče, kteří bydlí sami? Pokud Vám to pronajímatel dovolí (záleží jak máte postavenou nájemní smlouvu), tak je vezměte na zimu k sobě do bytu, můžete tak výrazně ušetřit na nákladech za topení pro obě domácnosti a získat pomocnou ruku.
Nejméně populární možností je pak přestěhování se do menšího domu nebo bytu a to zvláště pokud máte v současné nemovitosti místnosti, které aktivně nevyužíváte a nemůžete nebo je nechcete pronajmout někomu dalšímu. Významným parametrem také může být lokalita, ve které se nemovitost nachází a proto se lze přestěhovat i do stejných parametrů, ale za lepší cenu. Musíte také pak ale zvážit další tím vzniklé náklady například na pravidelné cestování za prací či školou, aby přesun dával dlouhodobě smysl.
zdroj: jakusetrit.eu